strona główna
organizacja
branża
certyfikaty BCJ
konkurs
rzeczoznawcy
legislacja
sprawozdanie !
rekompensaty
10 warunków
opłaty za f-gazy
SZWO będą zmiany
ewidencja SZWO
2037-2000
2037 final
EPBD
art. 62 ust.1
opinia
informacja MŚ
pozew do WSA
certyfikacja f-gazy
technika
operator
ankieta
opinie
www
kontakt
   
 

W Sejmie RP trwają prace nad kolejną nowelizacją prawa budowlanego


Rząd przesłał do Sejmu kolejną nowelizację ustawy - Prawo budowlane stanowiącą drugą już próbę implementacji do polskiego prawa dyrektywy unijnej ws. klasyfikacji energetycznych budynków. Przypomnijmy, że dyrektywa będąc regulację ściśle w zakresie prawa budowlanego wprowadza uzupełniającą obligatoryjne, okresowe oceny urządzeń chłodniczych zastosowanych w klimatyzacji.

Przypomnieć należy, że pierwsze "podejście" do wdrożenia problematyki poruszanej w dyrektywie, za czasów rządu PiS, zostało negatywnie ocenione przez Komisję Europejską.

Zarówno pierwsze "podejście" jak i obecne wywołało olbrzymią falę krytyki ze strony środowiska chłodniczego. Projekty regulacji wprowadzały oceny układów chłodniczych w klimatyzacji pod względem efektywności energetycznej, ale do przeprowadzania czynności tych upoważniały wyłącznie osoby z uprawnieniami budowlanymi. Z posiadanych informacji wynika, że w pierwszym okresie wysłano ponad 2300 protestów. Jednak określone lobby zawodowe skutecznie broniło niesłusznego przywileju, spychając specjalistów chłodnictwa w cień.

Podczas obecnych prac nad nowelizacją branżę reprezentowało Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Chłodnictwa i Klimatyzacji OPP

Uzyskaliśmy znaczące poparcie dla naszej propozycji wśród posłów. Jednak podjęto wiele działań zmierzających do zablokowania pomysłu uprawnienia chłodników do tych ocen.

Jedna z izb budowlanych przysłała protest, stwierdzając w nim, iż przedmiotowa ocena mieści się w zakresie kompetencji specjalisty sanitarnego, natomiast mechanicy są wyłącznie od naprawy tych urządzeń.

Trwały dziwaczne zakulisowe rozgrywki związane z utrąceniem odpowiedniej poprawki.

Dopiero w Senacie dokonano naprawy oczywistego błędu.   >>>