Z racji dużego upowszechnienia chłodnictwa jesteśmy niemałych rozmiarów branżą, w której funkcjonuje około 1600 firm, w większości z zatrudnieniem mniejszym niż 3 osoby. Przy montażu i serwisowaniu urządzeń i instalacji chłodniczych oraz klimatyzacyjnych zatrudnionych jest ponad 12 tys. osób. Odnotowuje się liczną grupę serwisujących układy, która jest na pograniczu tzw. "szarej strefy".
W kraju jest zainstalowanych około 300 tys. układów chłodniczych o napełnieniu przekraczającym 3 kg, będących w posiadaniu około 70-100 tys. OPERATORÓW.
W układach chłodniczych znajduje się około 5000 ton substancji kontrolowanych i blisko 2000 ton fluorowanych gazów cieplarnianych. Roczna emisja czynników do atmosfery może być szacowana na 700 - 900 ton i nie jest to zły wynik w skali Europy.
Znaczącą rolę odgrywa krajowa produkcja mebli chłodniczych dla handlu, której wielkość przekracza 70 tys. sztuk. Podobnych rozmiarów jest import mebli chłodniczych.
W branży funkcjonuje kilka organizacji posiadajacych osobowość prawną w oparciu o ustawę o izbach gospodarczych, ustawę o związkach pracodawców, ustawę - Prawo o stowarzyszeniach, ustawę o fundacjach. Istnieją też grupy nieposiadające osobowości prawnej.
Organizacje:
Stowarzyszenie Chłodnictwa Klimatyzacji i Pomp Ciepła >>>
Branżowe Porozumienie Chłodnictwo - Klimatyzacja - Pompy Ciepła (w organizacji)>>> Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Chłodnictwa i Klimatyzacji OPP >>> Krajowa Izba Rzeczoznawców Chłodnictwa Klimatyzacji i Pomp Ciepła >>> Krajowa Izba Gospodarcza Chłodnictwa i Klimatyzacji >>> Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Energetyki i Ochrony Środowiska Krajowe Forum Chłodnictwa >>> Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego
organizacje nieczłonkowskie: Fundacja Fizyki Technicznej im. Michalskiego Fundacja Prozon