strona główna
organizacja
program
narzędzia
szkolenia
pokazy
usługi
ogłoszenie
manipulacja
I NWZ
branża
certyfikaty BCJ
konkurs
rzeczoznawcy
legislacja
technika
operator
ankieta
opinie
www
kontakt
   
 

Test sygnałowy jest ultradźwiękową metodą badań nieniszczących


Test sygnałowy jest ultradźwiękową metodą badań nieniszczących, która jest stosowana, gdy nie jest możliwe wywołanie nadciśnienia lub podciśnienia w badanym obiekcie. Ten sposób ultradźwiękowych badań ma zastosowanie do szerokiego wachlarza przedmiotów, w tym: kontenerów, kanałów, rur, wymienniki ciepła, spawów i spoin, uszczelek, uszczelnień, drzwi, okien i włazów.

Badanie polega na umieszczeniu nadajnika ultradźwięków, zwanym generatorem (element odmienny w stosunku do  generatora tonu zmiennego - znajduje się w zestawie ULTRATESTERA), wewnątrz (lub na jednej stronie) przedmiotu badań.  Impulsowy sygnał wysyłany z generatora natychmiast "zalewa" przedmiot badań i wnika do występujących otworów stanowiących miejsca hipotetycznych wycieków.

W zależności od konfiguracji i rodzaju materiału, nawet metale w niektórych miejscach mogą być wprowadzone lokalnie w mikrodrgania przez sygnał. Poprzez skanowanie stopnia penetracji ultradźwięku na zewnętrznej powierzchni (lub po przeciwnej stronie) hipotetyczna nieszczelność (np. pęknięcie) zostanie wykryta. Pojawi się w słuchawkach sygnał, o wysokim tonie, podobny do wydawanego przez ćwierkającego ptaka.

Test sygnałowy wykorzystuje dwa podstawowe elementy: generator (ultradźwiękowy nadajnik) i moduł skanujący.  Celem przeprowadzenia testu:
 1.  Upewnij się, że na badanym elemencie nie ma płynów lub zanieczyszczeń, takich jak wody, błota, szlam, itp., które mogą zablokować drogę ultradźwięków.
 2.  Umieść generator w pojemniku, (jeżeli jest to pokój, drzwi lub okno, które mają być testowane, umieścić generator z jednej strony, ukierunkowując na badany przedmiot, „zamykając” go, (odizolowując od otoczenia).
 UWAGA: Wielkość obszaru badania wpływa na wybór amplitudy sygnału.  Jeśli element, który ma być badany, jest małych rozmiarów, wybierz nastawę LOW.  W przypadku większych przedmiotów, należy użyć pozycji HIGH.
 3.  Skanowanie obszaru testowego jest podobne do przedstawionej procedury przy wykrywaniu wycieków.  (tj. od początku wybierz czułość na 8 i przejdź później do niższych). >>>

Ustawiając generator zbliż go strona wyjścia sygnału jak najbliżej najważniejszego obszaru badań.  Jeśli ma być badana ogólnie powierzchnia, usytuuj generator tak, by obejmował możliwie duży obszar, korzystnie poprzez umieszczenie w "środku" tego obszaru.
 
Jak daleko rozchodzi się ultradźwięk?  
Generator jest przeznaczony na pokrycia około 1200 metrów sześciennych ciągłej przestrzeni. Wartość ta zależy od wielu elementów jak wielkość wycieku do testowania, grubość ścian i rodzaj testowanego materiału (tzn. czy jest to materiał absorbujący czy odbijający fale dźwiękowe). Pamiętaj, że masz do czynienia z wysoką częstotliwością sygnału, o krótkich falach.  Jeśli oczekuje się sygnał ultradźwiękowy będzie przechodził przez grube ściany, umieść generator blisko testowanej strefy, jeżeli jest to cienka przegroda metalowa, odsuń generator i stosuj "LOW". W przypadku nierównej powierzchni może być konieczna współpraca dwóch osób.  Jedna osoba będzie przemieszczać generator powoli i blisko badanej okolicy, natomiast druga osoba skanuje obszar instrumentem na drugiej stronie tej powierzchni.
 
Nie używaj ultradźwięków do badań w całkowitej próżni. Ultradźwięki nie będą przenosić się w próżni. Fale dźwiękowe potrzebują cząsteczek, które  wibrują i przenoszą sygnał.
W przypadku częściowej próżni, nadal istnieją pewne cząsteczki powietrza, które mogą wibrować, a następnie przenosić sygnał testowy.
 
Ultradźwięki zostały skutecznie wykorzystane do testowania zbiorników, rurociągów, uszczelek, uszczelnień, wymienników ciepła na przecieki, do kontroli stanu pojazdu a zwłaszcza szczelności kabiny pasażerskiej, do kontroli samolotów, w tym testy kabiny pasażerskiej pod kątem nieszczelności.


Nowa technika wykrywania wycieków z układów chłodniczych  >>> 
Łuki elektryczne, wyładowania, przebicia, wady styków  >>>
Diagnostyka ułożyskowań i smarowania  >>>
Diagnostyka usterek mechanicznych    >>>
Certyfikacja   >>>


                                          masz BCJ - masz ULTRATESTER