strona główna
organizacja
branża
certyfikaty BCJ
konkurs
rzeczoznawcy
legislacja
technika
kontrola szczelności
systemy VRV VRF
operator
ankieta
opinie
www
kontakt
   
 

ZAPEWNIENIE SZCZELNOŚCI UKŁADÓW CHŁODNICZYCH JEST DZIŚ PODSTAWOWYM ZADANIEM


Zagadnieniu zapewnienia szczelności układów chłodniczych poświęcimy wiele uwagi.


Sprawdzanie szczelności układów chłodnczych z wykorzystaniem wodoruSprawdzanie szczelności układów chłodniczych z wykorzystaniem techniki ultradźwiekowej

Metody wykrywania wycieków w układach ciśnieniowych i układach z podciśnieniem.
 
Co wytwarza ultradźwięk podczas występowania wycieku? 
Gdy gaz na skutek różnicy ciśnień przechodzi przez przewężenie, wtedy (zazwyczaj) przepływ laminarny zmienia się w przepływ turbulentny. Powstające turbulencje tworzą szerokie spektrum dźwięków zwane "białym szumem". W tym szumie istnieją też i ultradźwięki. Ponieważ ultradźwięk będzie najgłośniejszy w okolicy samej nieszczelności, zatem wykrycie tych sygnałów, a więc i miejsca nieszczelności jest bardzo proste.

Rys. lewy. Przypadek nadciśnienia - turbulencje, a zatem ultradźwięki pojawiają się na zewnątrz, zazwyczaj w otaczającym powietrzu.    Rys. prawy. Przypadek podciśnienia - turbulencje, a zatem ultradźwięki pojawiają się wewnątrz (rury, zbiornika, itp.)

Jaki rodzaj wycieku gazu zostanie wykryte z wykorzystaniem techniki ultrasonicznej ?
Generalnie wszelkie wycieki gazu, w tym powietrza, tworzące turbulencje podczas ucieczki przez zwężkę. W odróżnieniu od wykrywaczy analizujących rodzaj gazu, ultrasoniczny wykrywacz reaguje na powstający dźwięk. Te pierwsze charakteryzuja się rodzajem czujnika, stąd ich stosowanie jest ograniczone do danego gazu podlegającemu wykrywaniu (np. helu). W ultrasonicznym wykrywaczu rodzaj gazu jest bez znaczenia, ponieważ wykrywa on ultradźwięki wytwarzane podczas turbulencji w nieszczelnościach.

Warto przypomnieć, że mowa jest o strumieniach gazu, których wielkość pozwala wypełnić naczynie o pojemności 1 cala sześciennego w czasie 165 dni z zachowaniem ciśnienia atmosferycznego w tym pojemniku.

Ze względu na swoją wszechstronność, ULTRATESTER może być stosowany w szerokim zakresie wykrywania wycieków.  Można sprawdzać szczelność nadciśnieniowych linii telefonicznych,  systemów hamulców pneumatycznych w kolejnictwie, w samochodach, ciężarówkach, autobusach i wiele innych.  Zbiorniki, rury, obudowy, systemy wentylacyjne są łatwo do przetestowania pod względem wycieków przez stworzenie w nich nadciśnienia.  Układy próżniowe, wyrzutnie turbin, komory próżniowe, systemy przesyłu materiałów sypkich, układy chłodnicze, układy tlenowe może łatwo sprawdzić pod względem wycieków przez słuchowe wyszukiwanie turbulencji na nieszczelnościach.


O technikach lokalizowania nieszczelności, ekranowania obszaru badań, wyszukiwania minimalnych wycieków, potwierdzania rezultatów badań więcej podczas szkoleń i pokazów  >>>

ULTRATESTER - budowa i funkcja poszczególnych składników zestawu  >>>


                                            masz BCJ - masz ULTRATESTER