Stacjonarny system wykrywania wycieków jest mobilnym urządzeniem komunikacyjnym, które nadzoruje układ chłodniczy, wykrywa wycieki i przekazuję informacje: - lokalnie, uruchamiając syrenę alarmową lub światło; - zdalnie przekazuje sygnał alarmu do firmy serwisowej, centrum śledzenia alarmów i do operatora.
Najprostszy model SSWW posiada następujące składniki: 1. Inteligentny moduł z możliwościami komunikacji typu GSM,
2. Modem GSM do bezprzewodowej komunikacji wewnętrznej, 3. Nadajnik sygnału alarmowego do telefonu komórkowego serwisanta i zdalną możliwość wyłączenia części lub całości układu chłodniczego, 4. Centralkę do rejestracji wszystkich kodów wydarzeń i kodów czynności naprawczych, 5. Możliwość lokalizacji GPS instalacji, 6. Przetwornik niskiego ciśnienia i sensor temperatury, 7. Przetwornik wysokiego ciśnienia i sensory temperatur, 8. Detektor poziomu czynnika w zbiorniku.
System gromadzi zapisy wszelkich logowań z pełną identyfikacją użytkownika. Zapewnia to ochronę przed dostępem osób niepowołanych. Wypełnia również funkcję ewidencji instalacji.
Pojawia się zatem skuteczny i uproszczony sposób nadzoru nad układem chłodniczym przez inspekcję ochrony środowiska.
Inteligentny moduł, podstawowy składnik operacyjny realizuje następujące funkcje:
– rejestruje temperatury nasycenia fazy gazowej,
– rejestruje temperatury nasycenia fazy ciekłej, – umożliwia konfigurację sygnału ostrzegawczego i alarmowego, – umożliwia nastawienei zwłoki pomiędzy sygnałem ostrzegawczym a alarmowym, – analizuje poziom przegrzania czynnika, – analizuje poziom dochłodzenia czynnika, – umożliwia konfigurację sygnału ostrzegawczego w związku z przekroczeniem poziomu przegrzania,
– umożliwia konfigurację sygnału ostrzegawczego w związku z niedostatecznym dochłodzeniem, – umożliwia ustawienie sygnałów ostrzegawczych w związku ze zmianami poziomu płynu w zbiorniku, – 3 dodatkowe wyjścia na wysyłkę sygnałów o stanie innych, wybranych parametrów układu chłodniczego lub zdarzeń.
SSWW wykorzystuje pośrednią metodę analizy wycieków czynnika z układu.
Analizuje się: • przegrzanie z wykorzystaniem TLTS i PLPT
• dochłoszenie z wykorzystaniem THTS i PHPT
• odczyty detektora poziomu czynnika w zbiorniku, System wysyła SMS-em kody alarmów do serwisanta, centrum alarmów i do operatora i do osoby nadzorującej serwisanta w pracy, jeśli jest taka potrzeba,
Zalety SSWW: • Względnie prosta procedura montażu na dowolnej instalacji chłodniczej i łatwe aktywowanie, • Duża uniwersalność, możliwość współpracy z dowolnym typem instalacji, • System opiera się na podstawach termodynamiki,
• Wypełnia zobowiązania operatora wynikające z Rozporządzenia 842/2006,
• Umożliwia zdalne ustawianie parametrów i nadzór nad układem chłodniczym, • Umożliwia zdalne wyłączenie urządzenia chłodniczego lub jego części,
• Umożliwia przeprowadzenie działań korygujących z chwilą pojawienia się wycieku lub alarmu innego typu, • Daje profesjonalistom kolejny argument w zmaganiach z niekompetetną konkurencją.
Należy zwrócić uwagę, że stacjonarne systemy wykrywania wycieków mogą być instalowane na mniejszych układach chłodniczych.
Firma serwisowa wykorzystująca SSWW uzyskuje szereg korzyści w postaci większej skuteczności swojego działania jak i obniżenia kosztów serwisowania.